05
Wt, Gru

"Alan Cole nie jest tchórzem" młodzieżowa książka z tematem LGBT (recenzja + konkurs)

Rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przezabawna i przejmująca opowieść o dorastaniu, coming oucie i na pozór normalnej rodzinie. Któż tego nie zna? W szkole Alan Cole robi wszystko, żeby nie zniknąć w tłumie, przede wszystkim spędza mnóstwo czasu ze swoimi przyjaciółmi Zackiem i Madison. Ale w domu… W domu Alan jest tak cicho, jak tylko się da. Stara się nie podpaść bardzo surowemu ojcu, który ledwo tłumi coraz większą agresję, unika brata Nathana, który właściwie się nad nim znęca. Nie ma oparcia w matce, przeżywającej od dłuższego czasu załamanie. Pewnego dnia Nathan zmusza Alana do podjęciawyzwania. Każdego dnia przez tydzień będzie musiał wykonać pewne niezwykle trudne zadanie. Jeśli Alan przegra, Nathan zdradzi jego sekret: Alan jest gejem i na dodatek podoba mu się kolega z klasy. Co zrobi chłopak? Jak długo wytrzyma szantaż starszego brata i czy wreszcie przeciwstawi się ojcu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie oczywiście w lekturze.

Książka jest przede wszystkim „generatorem” zmiany myślenia i tolerancji. Pokazuje, że jeżeli tylko chcemy, to jesteśmy w stanie zrobić wiele, by być tym, kim naprawdę jesteśmy. Na dodatek otrzymując wsparcie od choćby bliskich znajomych, wszelkie trudności, które mamy do pokonania, stają się łatwiejsze. Ponadto Bell ukazał w książce specyficzne relacje panujące w rodzinie. Skrywane żale, obwinianie się wzajemnie o różne rzeczy, tyranię, obawy przed członkiem rodziny, puste rozmowy, które każdego dnia wyglądają tak samo czy wreszcie wyładowywanie frustracji na młodszym rodzeństwie.

Autor świetnie pokazała charaktery bohaterów. Szczególnie chłopaka, w którym podkochuje się Alan. Jego zachowanie po tym, gdy dowiaduje się o uczuciu głównego bohatera zostało ukazane w ważny sposób. Nie ważne jakiej jesteś orientacji, twoje zainteresowanie moją osobą mi schlebia, ale ja jestem heteroseksualny, podobają mi się dziewczyny. Możemy się kumplować - to idealny drogowskaz dla młodych ludzi. Pokazuje otwartość, akceptację i tolerancję. To obraz tego, jak powinien wyglądać świat. 

Bez wątpienia jest to również droga przemiany głównego bohatera. Od próby wyjścia z pozycji ofiary, do walki o swoje uczucia, tożsamość i marzenia. Pokazująca, że oddani przyjaciele są w stanie wesprzeć nas w naszej drodze do szczęścia.

(Maciej Januchowski)

 

KONKURS:

Dzięki wydawnictwu YA mam dla Was dwa egzemplarze książki. Wystarczy, że napiszecie dlaczego Wy nie jesteście tchórzami. Dwie najlepsze moim zdaniem odpowiedzi zostaną nagrodzone książką "Alan Cole nie jest tchórzem". Swoje odpowiedzi możecie umieścić pod posatem konkursowym na instagramie lub facebooku lub wysłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na odpowiedzi czekam do końca października.