29
Śr, Maj

Książka dla dzieci „Chłopcy” uczy tolerancji i pokazuje różnorodny świat

fot. Maciej Januchowski/ PrideNews.pl

Rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na początku lutego premierę miała książka „Chłopcy” Lauren Ace. Jest to historia czterech chłopców, których połączyła prawdziwa, długoletnia przyjaźń.

Autorka stworzyła prostą i krótką historię. Najmłodsi czytelnicy poznają Reya, Bobbiego, Nattiego i Tama. Opowieść zaczyna się na plaży nad morzem. Podczas lektury dzieci przechodzą w sposób ogólny przez różne etapy w życiu czwórki przyjaciół. Od ich spotkań jako kilkulatków, przez okres dojrzewania i nawiązywania relacji z innymi ludźmi, pierwsze zauroczenia aż do dorosłego życia. Wszystko przedstawione zostało w prosty, ogólny sposób, który powinny zrozumieć kilkuletnie dzieci. Historia jest przedstawiona w krótkich, nieskomplikowanych zdaniach. Dodatkowo pomogą ilustracje, które wykonała Jenny Lovlie.

Opowiedziana historia czwórki przyjaciół pokazuje dziecku jak ważna w życiu jest przyjaźń. Kiedy nie ma obok nas osoby, z którą lubimy przebywać, bawić się, rozmawiać, życie może być trudniejsze. Ponadto ukazuje, że dzięki przyjaciołom możemy przeżywać również ich chwile szczęścia, a także dzielić się własną radością. Autorka uświadamia dziecku, że relacja jaka połączyła bohaterów jest wyjątkowa i należy o nią dbać. Jest skarbem, który mogą mieć przez całe swoje życie. Jednocześnie uczy tego, że każdy jest inny, ale równocześnie wartościowy i wnosi do naszego życia niepowtarzalną cząstkę. Z przyjacielem można porozmawiać na różne tematy, również takie bardzo nas trapiące i dotyczące emocji.

Pozycja „Chłopcy” uczy tolerancji, obdarowywania zaufaniem, budowania długotrwałych relacji i pokazuje różnorodny świat. Jest swego rodzaju przewodnikiem, który pokazuje, że dzięki przyjaźni dziecko może mieć w życiu kogoś ważnego i cieszyć się przy okazji nie tylko ze swoich sukcesów. Może też tymi swoimi sukcesami dzielić się z innymi ludźmi, którym na nim zależy. Z drugiej strony dzięki przyjaźni mamy też kogoś, kto może okazać się pomocny kiedy będziemy mieli jakieś problemy. Dziecko może zrozumieć, że poleganie na innych i oferowanie im swojej pomocy jest ważnym elementem życia. Dawanie i przyjmowanie pomocy, bycie empatycznym i nie obawianie się przyjmowania pomocy może prowadzić do szczęśliwego życia.

Jest to jedna z nielicznych pozycji, które ukazują nie tylko związki jednopłciowe ale również tęczowe rodziny. Jeden z bohaterów jest gejem. W książce ukazany został etap, w którym bierze ślub ze swoim partnerem, a później pojawiają się dzieci. Jedna z kolejnych ilustracji przedstawia czas wolny jaki spędzają wspólnie przyjaciele i ich pociechy.

„Chłopcy” to zdaniem wydawnictwa Wilga propozycja dla dzieci od 3 do 5 lat. Moim zdaniem spokojnie o kilka lat starsze również się w tej historii odnajdą. Może to być świetny pomysł na wieczorne czytanie lub próba porozmawiania z dzieckiem na temat przyjaźni, tolerancji, emocji czy przełamywania stereotypów, że „chłopcy nie płaczą”. Bo to też historia o tym, że każdy z nas czasem jest samotny, potrzebuje wsparcia i ma prawo do słabości.