02
Cz, Lut

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Polska zajmuje coraz niższe miejsca w badaniach Rainbow Europe Map and Index, które oceniają poziom równouprawnienia osób LGBT+. Aby odwrócić tę tendencję, liczne organizacje pozarządowe, działacze_ki społeczni_e oraz firmy podejmują inicjatywy na rzecz budowania tolerancji, różnorodności i inkluzji. Takie przedsięwzięcia już od 5 lat wyróżniane są w konkursie LGBT+ Diamonds Awards, organizowanym przez NatWest Group w Polsce, do którego w tym roku dołączył ABSL. Od dziś można zgłosić swoich_je faworytów_ki w publicznych nominacjach.

  • Polska po raz trzeci zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu Rainbow Europe Map and Index, który ocenia stan równouprawnienia osób LGBT+ w 49 krajach Europy.

  • Aż 43 proc. osób LGBT+ czuje się dyskryminowanych w swoim otoczeniu, wynika z badań Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej w 2020 roku.

  • Wystartowały publiczne nominacje w konkursie LGBT+ Diamonds Awards, w którym nagradzane są osoby, organizacje i firmy uczące tolerancji, działające na rzecz równości w biznesie i społeczeństwie.

Po raz trzeci z rzędu Polska znalazła się na końcu rankingu Rainbow Europe Map and Index1, który szacuje stopień równouprawnienia osób LGBT+ w 49 krajach Europy. Zajęliśmy 43 miejsce ex aequo z Monako. Niższe wyniki otrzymało tylko 5 państw: Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan. Aż 43 proc. osób LGBT+ czuje się dyskryminowanych w swoim otoczeniu, wynika z badań Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Te dane wskazują, że przed nami jeszcze wiele pracy.

- Potrzebna jest zmiana społeczna, a my jesteśmy jej częścią. Różnorodność jest wartością nie tylko w biznesie, ale w każdym obszarze życia. Dostrzegamy, że w ciągu ostatnich lat w Polsce dużo mówi się o osobach LGBT+. Coraz więcej firm, NGO i działaczy_ek jest nominowanych w naszym konkursie. Rośnie też zainteresowanie polityką inkluzywności w środowisku zawodowym. To pokazuje, że akceptacja jest wynikiem zrozumienia oraz empatii w stosunku do innych - mówi Rafał Dembe kierujący pracowniczą siecią LGBT+ w NatWest Group w Polsce.

 

Jesteśmy razem już 5 lat!

Konkurs LGBT+ Diamonds Awards organizowany jest od 2018 roku. Nagradzane są w nim osoby, firmy oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz budowy społeczeństwa, w którym każdy ma równe prawa. Wręczane statuetki są wyrazem wdzięczności za wprowadzanie zmian w lokalnych społecznościach, inkluzywne zarządzanie biznesem oraz odwagę w mówieniu o sytuacji osób LGBT+ w Polsce. W poprzednich edycjach nagrody przyznawane były tym firmom, które m.in. wprowadziły wewnętrzną komunikację włączającą czy utworzyły tęczowe sieci pracownicze, organizacjom społecznym, które współtworzyły marsze równości i osobom, które swoją odwagą inspirowały do działania na rzecz osób LGBT+.

Pierwszym etapem konkursu są publiczne nominacje, które wystartowały 18 lipca. Do 2 września na stronie www.lgbtdiamondsawards.pl każdy_a może zgłaszać swoich fawortytów_ki w ramach 6 kategorii:

  • Pracodawca/Pracodawczyni roku wspierający_a osoby LGBT+

  • Pracownicza sieć LGBT+ roku

  • Ambasador/Ambasadorka osób LGBT+

  • Inicjatywa roku wspierająca osoby LGBT+

  • Partnerstwo roku (organizacja pozarządowa)

  • Lokalna inicjatywa roku

- Spotkanie to początek, wspólne działanie to sukces. Tegoroczne motto LGBT+ Diamonds Awards w jasny sposób odnosi się do tego, że najlepsze efekty uzyskujemy działając razem. Mamy wspólny cel, promujemy wartości takie jak otwartość, tolerancja i szacunek dla różnorodności. NatWest Group w Polsce, ABSL, współpracujące firmy, tęczowe organizacje społeczne oraz aktywistów_ki zjednoczyła chęć nagradzania liderów_ek inkluzywnych zmian. Łączy nas idea, która pozwala na współpracę środowiska biznesowego ze społecznym, czego kulminacją jest właśnie finał LGBT+ Diamonds Awards - wyjaśnia Anna Berczyńska, Wiceprezes ds. Talentów, ABSL.

Inkluzywność w pracy i nie tylko

Wraz z większą widocznością osób LGBT+ rośnie dyskryminacja ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Aż 43 proc. osób LGBT+ zadeklarowało, że czują się prześladowane w swoim otoczeniu, wynika z badań Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej2 . Dobrostan i motywację pracowników_czek kształtują nie tylko benefity czy płaca, ale także odpowiednia kultura organizacyjna oraz równe, a przede wszystkim przyjazne środowisko pracy. W poprzednich edycjach LGBT+ Diamonds Awards za budowanie środowiska zawodowego sprzyjającego różnorodności nagrodzeni_one zostali_ły: Nielsen, Dentons Europe Dąbrowski i Wspólnicy oraz IKEA Polska.

- Programy inkluzywne powinny być standardem, a nie wyróżnikiem na rynku pracy. Takie podejście stosujemy w NatWest Group w Polsce i staramy się promować je również poza firmą, także pokazując dobre praktyki w innych organizacjach w ramach konkursu LGBT+ Diamonds Awards - dodaje Rafał Dembe kierujący pracowniczą siecią LGBT+ w NatWest Group w Polsce.

Realizacja idei diversity & inclusion to zapewnienie każdemu_j pracownikowi_czce, bez względu na pochodzenie, wykształcenie, wyznawane wartości, tożsamość i orientację seksualną, takich samych szans na osiągnięcie sukcesu. W polityce różnorodności i inkluzji należy czerpać korzyści z różnic, pozwalać na realizację ambicji i planów każdej osobie, zakładając, że dojście do celu może być nietypowe.

- Naszym zadaniem jest edukacja, dzielenie się dobrymi praktykami i wskazywanie dlaczego i jak firmy, instytucje i pracownicy_zki, powinni_e dbać o realizację programów diversity & inclusion. Pamiętajmy, że kształtowanie różnorodnych, otwartych miejsc pracy to proces, który nie może być przeprowadzony w ciągu jednego dnia, a nawet roku. Wymaga wielu aktywności w różnych obszarach, zaangażowania oraz ciągłości działań - tłumaczy Anna Berczyńska, Wiceprezes ds. Talentów, ABSL.

Wraz z doświadczonymi w obszarze różnorodności firmami i organizacjami, stworzona została lista dobrych praktyk dla pracodawców_czyń wspierających osoby LGBT+. Znajdują się na niej takie, działania jak: regularne prowadzenie szkoleń w zakresie różnorodności, równego traktowania; posługiwanie się językiem inkluzywnym w miejscu pracy, w oficjalnej dokumentacji, prezentacjach; tworzenie i wspieranie sieci pracowniczych, również tzw. sieci tęczowych; regularna współpraca z organizacjami pozarządowymi np. poprzez odprowadzanie części zysku na rzecz wybranego NGO i wiele innych aktywności, które sprawiają, że każdy_a może czuć się dobrze i być sobą w pracy.

Przyznanie nagród LGBT+ Diamonds 2022 odbędzie się 26 października. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku oraz na stronie konkursu. Inicjatorem wydarzenia jest NatWest Group w Polsce, brytyjska instytucja finansowa działająca na polskim rynku od 15 lat, którego zespół pracowników i pracowniczek stworzył jedną z większych sieci tęczowych w Polsce. W tym roku po raz pierwszy konkurs współorganizowany jest przez ABSL - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, który zrzesza przedstawicieli_ki firm z sektora nowoczesnych usług.

Więcej informacji na stronie www.lgbtdiamondsawards.pl .

1 Rainbow Europe Map and Index 2022, https://www.ilga-europe.org/report/rainbow-europe-2022/.

2 A long way to go for LGBTI equality, Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA),https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/fra-2020-lgbti-equality-1_en.pdf, 2020.

(materiał prasowy)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Co jakiś czas na stronie poufnarozmowa.com publikowane są screeny maili, które zostały wykradzione ze skrzynki Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera Matusza Morawieckiego. Za rządów PiS standardem stało się korzystanie z prywatnej poczty przez polityków i urzędników, co doprowadziło do poznania rozmów i działań jakie członkowie zjednoczonej prawicy prowadzą w swoim gronie. 

Dziś opublikowana została wiadomość z 14 marca 2019 roku. Nadawcą jest Mariusz Chłopik, który od 2018 roku, prawdopodobnie dzięki partyjnemu zaangażowaniu, zatrudniony został na stanowisku dyrektora ds. marketingu sportowego w PKO Banku Polskim. Pisze on o materiale, który ma ukazać się następnego dnia w Super Expressie. To artykuł o tym jakoby Zofia Klepacka miała dostawać groźby śmierci od osób LGBT+ lub osób sojuszniczych. Wiadomość została opatrzona komentarzem o potrzebie poszukiwania innych celebrytów, którzy "będą krytykować LGBT, na razie udało się nam z Z. Boniek i jutro Zosia Klepacka". Działanie wygląda na organizację kampanii nienawiści wymierzoną przeciwko społeczności queer. Chłopik załączył do wiadomości również screeny innych materiałów, które w złym świetle pokazują na łamach Super Expressu tematykę związaną z LGBT. 

Czy redakcja Super Expressu otrzymała za opublikowane materiały szkalujące osoby LGBT+ pieniądze? Czy polski rząd zlecał i  płacił za tego typu treści? Jaka jest w tym rola Banku PKO? Czy celebryci wskazani przez Mariusza Chłopika otrzymali pieniądze lub inna obietnicę np. sponsoringu w zamian za oczernianie społeczności LGBT+? Pytania wysłaliśmy do zainteresowanych i czekamy na odpowiedzi. 

 

(tekst: Maciej Januchowski / fot. poufnarozmowa.com)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Tęcza nie obraża - zdecydował Sąd Okręgowy w Płocku, który utrzymał w apelacji wyrok uniewinniający trzy aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych. W 2019 roku wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozkleiły wlepki z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. W ten sposób chciały upomnieć się o prawa osób LGBT.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Projekt Once Upon a Queer propaguje tolerancję i świadomość queerowej kultury w Europie Wschodniej, a w szczególności w Ukrainie. Tworzysz i masz pomysł, w jaki sposób poprzez prace wideo poruszyć tematy związane z historią queer, tożsamością płciową i prawami osób LGBTQ+? Zgłoszenia można nadsyłać do 9 stycznia.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
W niedzielę, 5 grudnia br. na antenie Radia TOK FM, a dzień później na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM pojawi się wyjątkowy cykl - „Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała antologia" w wersji audio. W publikacji głos zabierają osoby niehetero- i niecisnormatywne, opowiadając swoje poruszające historie. Za ten pionierski projekt badawczy i wydawniczy odpowiadają Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie, a TOK FM jest jego partnerem.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski objął swoim patronatem tegoroczną Paradę Równości. Wydarzenie odbędzie się w sobotę.

Rafał Trzaskowski po raz kolejny objął swoim patronatem honorowym Paradę Równości. Niezmiernie cieszymy się, że prezydent po raz kolejny obdarzył nas swoim zaufaniem. Już 19 czerwca Warszawa stanie się ponownie stolicą polskiej tolerancji i równości" - przekazała Julia Maciocha.

W mediach społecznościowych opublikowała też pismo otrzymane od stołecznego ratusza, w którym władze Warszawy informują o udzielonym patronacie.

Rafał Trzaskowski po raz drugi udzielił patronatu prezydenta Paradzie Równości w Warszawie. Pierwszy raz zrobił to w 2019 r. W 2020 r. parada nie odbyła się ze względu na pandemię COVID-19. 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W tegorocznej edycji Rankingu Szkół LGBTQ+ ponad 22000 osób oceniło swoje szkoły pod kątem otwartości i bezpieczeństwa uczniów i uczennic LGBTQ+. W krajowej klasyfikacji pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, drugie – I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, a trzecie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” im. Jam Saheba Digvijay Sinhji. Wyniki zostały zaprezentowane w formie interaktywnej Mapy Równości, a 10 najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości.