19
Pn, Kwi

Nowa praca Banksy’ego w Hiszpanii? Tajemnicze graffiti z całującymi się żandarmami w rodzinnej miejscowości gen. Franco (video)

RUPTLY

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W hiszpańskiej miejscowości Ferrol pojawiło się graffiti podpisane przez tajemniczego Banksy’ego. Miejscowość znana była dotychczas jako miejsce urodzenie dyktatora Francisco Franco, który rządził krajem w latach 1936-75 r.


Ściana została zarezerwowana dla Banksy'ego w ramach projektu rewitalizacji regionu „Meninas de Canido” (hiszp. Dziewuchy z Canido). Graffiti przedstawia dwóch całujących się żandarmów w charakterystycznych strojach Gwardii Cywilnej.
- Jednym ze znaków szczególnych prac Banksy’ego jest to, że wybiera ściany zarezerwowane dla niego. To część tajemnicy otaczającej osobę Banksy’ego – uznał lokalny artysta Eduardo Hermida, .

W ramach projektu „Meninas de Canido” organizowany jest festiwal sztuki ulicznej. W 2017 r. udział w nim wzięło ok. 35 tys. gości. Ściana dla legendarnego w kręgach tej sztuki Banksy’ego czekała na niego 8 lat, od pierwszej edycji festiwalu.

Mężczyźni przedstawieni na graffiti mają założone typowe dla funkcjonariuszy Guardia Civil czarne kapelusze z wygiętym daszkiem z tyłu. Przedstawicie tej jednostki skomentowali pracę na Twitterze. „Cóż, miło być bohaterami pierwszej pracy Banksy’ego w Hiszpanii, nieprawdaż?” - napisano na oficjalnym koncie @GuardiaCivil, które śledzi ponad milion użytkowników.

Jeśli potwierdzi się, że to autentyczna praca Banksy’ego, będzie ona jedynym przejawem twórczości artysty w Hiszpanii. W 2010 r. powstało przypisywane Banksy'emu graffiti w San Sebastian, jednak ze względu na brak potwierdzenia autorstwa zostało zamalowane.

Banksy jest artystą ulicznym, którego prace początkowo pojawiały się głównie w okolicy Bristolu i Londynu. Główną tematyką prac w ostatnich latach są kwestię społeczne. Jego film „Wyjście przez sklep z pamiątkami” był nominowany do Oscara w 2010 r.

Tożsamość artysty nie jest znana.