09
Cz, Lip

Trybunał Sprawiedliwości EU: Pojęcie małżonka odnosi się także do par osób tej samej płci

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pojęcie "małżonka" odnosi się również do par osób tej samej płci - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To pierwszy taki wyrok, a Polska będzie musiała przyjąć nowe regulacje.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że za pojęciem "współmałżonka" kryją się również osoby będące w związkach jednopłciowych. Po raz pierwszy Trybunał określił takie regulacje w kontekście przemieszczania się w granicach Unii Europejskiej. Wyrok może rozwiązać trudną sytuację gejów i lesbijek, którzy pochodzą z krajów takich jak Polska czy Rumunia, gdzie za członka rodziny nie jest uznawany partner osoby homoseksualnej, w przypadku, gdy osoby te zawarły związek małżeński np. w innym kraju, który dopuszcza zawieranie tego typu małżeństwa. Do tej pory dany kraj mógł odmówić udzielenia np. pobytu stałego współmałżonkowi, który pochodzi z kraju spoza UE. Teraz takiego prawa nie będzie miał.

Zatem jeżeli weźmiecie ślub np. na Maderze i wrócicie do Polski, a Wasz partner jest obywatelem choćby Rosji, to Polska będzie musiała potraktować go jako członka rodziny, a w konsekwencji udzielić zgody na pobyt stały.

Polski rząd, który od lat konsekwentnie opiera się równościowym trendom, będzie musiał ten stan rzeczy zaakceptować. Dlatego z niecierpliwością oczekujemy na reakcje władzy kraju, w którym żyją 2 miliony osób LGBT – tej liczby obywateli i obywatelek nie sposób ignorować!" - napisała w swoim oświadczeniu Kampania Przeciw Homofobii.

Regulacje będzie musiała zastosować Polska.