20
So, Kwi

Ranking 100 najbardziej wpływowych osób społeczności LGBT+ w Polsce w 2018 roku

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ranking TOP100 to lista tych, którzy wywarli wpływ na społeczność LGBT+ w Polsce w 2018 roku. To lista osób, których „wpływowość” przejawia się i oddziaływuje na różnych płaszczyznach życia społecznego, kulturalnego czy politycznego. Niemniej aktywność każdej z tych osób jest ważna i ma wymierny wpływ na funkcjonowanie całej społeczności. Tak jak różnorodne są osoby LGBT+, tak różnorodni są również ci, którzy w rankingu się znaleźli.

Porównując ze sobą tak różne osobowości, nie sposób jest zastosować jedną i uniwersalną metodologię. Taka nie istnieje. Tworząc poniższe zestawienie staraliśmy się brać pod uwagę jak najbardziej merytoryczne, mierzalne i obiektywne czynniki. Ocenialiśmy zatem wpyw poszczególnych osób na stanowione w Polsce prawo, wagę i zasięgi ich działań, pracę na rzecz widoczności społeczności LGBT+ i jej problemów w przestrzeni publicznej, rolę i wpływ na samą społeczność, obecność w mediach i rozpoznawalność. Niemniej w wielu przypadkach pozostało nam oparcie się na innych, niemierzalnych aspektach, jak nasza intuicja i subiektywna ocena. Wszystko to złożyło się na taki kształt rankingu i miejsca poszczególnych postaci.

Tworząc listę TOP 100 staraliśmy się uwzględnić w niej tylko osoby wyoutowane, których przynaleźność do społeczności LGBT+ jest niezaprzeczalna. Jednak w kilku przypadkach zrobiliśmy wyjątek. Podyktowane jest to ogromnym wpływem tych postaci na osoby nieheteronormatywne. W przypadku ich pominięcia, ranking byłby niepełny.

Dla poprawy czytelności zestawienia uznaliśmy także, że prezesi/prezeski oraz przewodniczący/przewodniczące organizacji lub inicjatyw, firmują swoją osobą działalność danej instytucji/inicjatywy. W przypadku, gdy działalność przedstawiciela danej organizacji wykracza poza jej stautowe przedsięwzięcia, rozpatrywaliśmy jego/jej kandydaturę oddzielnie.

Na koniec gratulujemy wszystkim tym, którzy znaleźli się w zestawieniu 100 najbardziej wpływowych osób na społeczność LGBT+ w Polsce w 2018 roku. Dziękujemy za Waszą pracę!

 

 

1. Jarosław Kaczyński

Najważniejszy polityk w Polsce i choć jego obecność w rankingu może dziwić, bo nie jest wyoutowany  gejem, to jednak jego wpływ na środowisko LGBT jest bezdyskusyjny. To dzięki nieprzychylnemu nastawieniu jego partii i rządu wobec mniejszości seksualnych, w społeczności nastąpiła ogromna mobilizacja. To jemu zawdzięczamy fakt, że w 2018 roku padł rekord ilości organizowanych marszów równości, a Parada Równości pobiła swój frekwencyjny rekord. To także dzięki polityce rządu pierwszy raz w historii liczba zwolenników wprowadzenia w Polsce związków partnerskich jest większa niż ich przeciwników. A on jeszcze nie powiedział ostatniego słowa! Zobaczycie, jeszcze rok i dwa, a będziemy Jarosławowi zawdzięczali równość małżeńską w Polsce!

 

2. Robert Biedroń

Były Prezydent Słupska, polityk i osobowość medialna. Powraca do ogólnopolskiej polityki i tworzy swój ruch społeczny. Chętnie zapraszany przez media ogólnopolskie do komentowania ważnych wydarzeń w kraju, ale i tematów związanych ze społecznością LGBT. Od lat udowadnia, że związki osób jednopłciowych są trwałe i silne. Dawniej aktywny w działalności społecznej na rzecz osób LGBT+, aktualnie jeden najchętniej obserwowanych w mediach społecznościowych polityków, gdzie co jakiś czas publikuje posty mówiące o osobach spod znaku tęczy.

 

3. Vyacheslav Melnyk - Kampania Przeciw Homofobii

Dyrektor zarządzający największej organizacji pozarządowej zajmującej się prawami osób LGBT+ w Polsce. Stowarzyszenie przeprowadza szereg akcji i działań związanych m.in. z dyskryminacją osób nieheteronormatywnych, a także oferuje bezpłatne porady psychologiczne.

 

 

4. Hubert Sobecki i Aleksandra Boczkowska - Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza

 

 Współprzewodniczący drugiej co do wielkości organizacji prowadzącej działania związane ze społecznością LGBT+. Miłość Nie Wyklucza stało się pierwszą polską organizacją LGBT+, postulującą pełną równość małżeńską dla par jednopłciowych.

 

 

5. Arek Kluk – Grupa Stonewall

Organizator jednego z największych Marszów Równości w Polsce z bogatym programem wydarzeń towarzyszących (Pride Week). Po słowach Jarosława Kaczyńskiego, które dotyczyły związków pratnerskich organizacja przeprowadziła w Trzciance (miejscu konferencji PiS) akcję informacyjną na temat osób ze społeczności LGBT+. Organizacja prowadzi grupy wsparcia dla poszczególnych przedstawicieli społeczności.

 

6. Jakub i Dawid

Najpopularniejsza para gejów w Polsce. Jako nielicznym reprezentantom środowiska LGBT udało im się zaistnieć w ogólnokrajowych massmediach. Ich konta w mediach społecznościowych uzyskują rekordowe zasięgi. Publikują rzadko, ale zawsze odbija się to szerokim echem. Wielokrotnie zapraszani do mediów jako komentatorzy spraw związanych ze społecznością LGBT+.

 

7. Paweł Rabiej

Polityk, wiceprezydent Warszawy, partner Michała Cessanisa. Po ubiegłorocznym coming oucie aktywny działacz na rzecz osób LGBT+. Jeden z autorów projektu ustawy o związkach partnerskich złożonego przez Nowoczesną w Sejmie w 2018 roku. Orędownik wprowadzenia karty LGBT w Warszawie

 

 

8. Radosław Oliwa – Queer.pl

Właściciel największego portalu społeczności LGBT+ w Polsce, który istnieje od 23 lat. Poza rozrywką i nawiązywaniem znajomości oferuje również aktualny serwis informacyjny dotyczący społeczności LGBT+.

 

 

9. Mariusz Kurc - Replika

Redaktor naczelny najstarszego i jedynego pisma dla społeczności LGBTQ w Polsce. W ubiegłym roku uruchomiono także jego wersję cyfrową.

 

 

 

 

10. Bart Staszewski

Twórca filmowy i aktywista. Jego film „Artykuł Osiemnasty” odbił się w 2017 roku wielkim echem w Polsce, ale w ubiegłym roku nie zwolnił tempa. Dał się poznać jako niepokorny aktywista organizując pierwszy Marsz Równości w Lublinie. Jego zasługą jest także wywołanie dyskusji na temat legalności wykorzystania barw tęczy w wizualizacji godła narodowego.

 

11. Julia Maciocha - Parada Równości/ Fundacja Wolontariat Rowności

Szefowa najważniejszego wydarzenia społeczności LGBT+ w Polsce. W trudnych chwilach była jedną z osób, które uratowały Paradę Równosci przed upadkiem i dyskredytacją. Wraz z Fundacją Wolontariat Równości wspiera mniejsze i dopiero powstające Marsze Równości. Poza Paradą zaangażowana społecznie m.in. w tematy feministyczne.

 

12. Marta Lempart

Aktywistka społeczna, polityczka. Założycielka i twarz Strajku Kobiet, organizacji wspierającej także społeczność LGBT+. Walcząca o równość i godność.

 

 

 

13. Piotr "Grabari " Grabarczyk

Wyoutowany dziennikarz lifestylowy, ostatnio także youtuber. Na swoim kanale prowadzi coraz popularniejszy cykl pod tytułem „Zorientowani”. To dzięki niemu jako otwarci sojusznicy LGBT+ dali się poznać Małgorzata Rozenek, Doda, czy Saszan.

 

 

14. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich

Jeden z ostatnich konstytucyjnych organów państwowych, który przeciwstawia się polityce obecnego rządu. Nieoceniony sojusznik środowiska LGBT+. Wspierał m.in. organizatorów Marszu Równości w Lublinie, czy akcję Tęczowy Piątek. Aktywnie działa na rzecz zwalczania mowy nienawiści w Polsce.

 

 

15. Krzysztof Śmiszek

Działacz na rzecz praw człowieka i praw mniejszości. Wspólnie ze swoim partnerem Robertem Biedroniem stworzyli ruch polityczny. Pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego – ogólnopolskiego stowarzyszenia prawników i prawniczek działających na rzecz równości i niedyskryminacji.

 

 

16. Jacek Dehnel

Polski pisarz, tłumacz i malarz, otwarty gej. W 2018 roku poślubił swojego wieloletniego partnera, pisarza i tłumacza Piotra Tarczyńskiego. Jeden z ambasadorów kampanii społecznej „Miłość nie wyklucza”.

 

 

17. A. Chaber

Wieloletni prezes Kampanii Przeciw Homofobii. Koordynator najważniejszych działań tej organizacji w ciągu ostatnich lat. W 2018 roku ropoczął pracę w ILGA-EUROPE (Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów, Lesbijek, osób Bi, Trans i Interseksualnych) jako dyrektor finansowy.

 

18. Michał Piróg

Tancerz, choreograf i osobowość telewizyjna. Otwarty gej. Jego profile na portalach społecznościowych śledzą setki tysięcy osób i choć nie jest aktywistą LGBT, to przy różnych okazjach pomaga i wspiera społeczność.

 

 

19. Stowarzyszenie Lambda Warszawa (stowarzyszenie nie ma prezesa, a zarząd tworzy 6 osób, dlatego brak konkretnego imienia i nazwiska)

Organizacja prowadzi programu edukacyjne m.in. Przeciwdziałaniu HIV/AIDS, realizuje bezpłatną pomoc psychologiczną czy działania kulturalne.

 

20. Dominik Kuc

Przeprowadził badanie "Sytuacja osób LGBTQ+ w społecznościach warszawskich liceów", które odbiło się szerokim echem w Polsce. Zainspirował innych do zrobienia podobnego badania w innych miastach. Aktywista społeczności LGBT+, laureat nagrody LGBT+ Diamonds Business Awards.

 

21. Yga Kostrzewa (aktywistka LGBT+, rzeczniczka Lambdy Warszawa)

22. Artur Maciejewski (Fundacja Równość.org.pl oraz Stowarzyszenie Queerowy Maj organizator Marszu Równości w Krakowie)

23. Radek Pestka & Romek Gello (influenserzy zajmujący się modą)

24. Jakub Wilczyński (właściciel sieci klubów HAH)

25. Krystian Legierski (działacz LGBT+, polityk)

26. Nikodem Mrożek (prezes Stowarzyszenia Tolerado)

27. Renata Kim (dziennikarka, sojuszniczka społeczności LGBT+)

28. Edyta Baker (prezeska Fundacji Trans-Fuzja)

29. Piotr Buśko (rzecznik prasowy Stowarzyszenia Kultura Równości, Twoja Stara)

30. Jakub Mróz i Leszek Masłowski (założyciele OutFilm.pl)

31. Patryk Chilewicz (dziennikarz, aktywista, youtuber)

32. Michał Cessanis (dziennikarz, podróżnik)

33. Mirka Makuchowska (aktywistka, była wiceprezes KPH)

34. Papina McQueen (artystka, drag queen)

35. Kim Lee (artystka, drag queen)

36. Olga Chajdas (reżyserka)

37. Tomas Kołodziejczyk (prezes Stowarzyszenia Tęczówka)

38. Ida Mickiewicz-Florczak (prezeska Stowarzyszenia Fabryka Równości)

39. Marta Konarzewska (Feministka, scenarzystka, badaczka kultury)

40. DODA (wolkalistka, osobowość medialna, sojuszniczka społeczności LGBT+, sponsor cyklu “Zorientowani” Grabariego)

41. Dawid Pawlina (założyciel i szef przedsięwzięcia Otwarta Przestrzeń)

42. Honorata Sadurska (aktywistka, współorganizatorka Marszu Równości w Lublinie)

43. Monika "Pacyfka" Tichy (prezeska Stowarzyszenia Lambda Szczecin)

44. Jakub Gawron (współorganizator Marszu w Rzeszowie)

45. Zuch Dziewuchy (youtuberki)

46. Wiktor Morka (CEO LGBT FILM Festiwalu)

47. Anna Grodzka (aktywistka, polityczka)

48. Marta Siwicka (współorganizatorka Marszu Równości w Toruniu)

49. Grzegorz Burghardt (współzałożyciel Stowarzyszenia Tęczowe Opole)

50. Paweł Zabilski (aktywista, organizator wyborów Mr. Gay Poland)

51. Charlotte Draq Queer (aktywistka, drag qeen)

52. Hanna Kociszewska i Anna Tryskuć (organizatorki imprez „Twin Heart”)

53. Mateusz Krobski (Instytut Równości w Zielonej Górze, organizator Marszu w Zielonej Górze)

54. Wiktoria Beczek (autorka książek, aktywistka)

55. Robert Piotr Łukasik (prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, propagator PrEP)

56. Remigiusz Ryziński (pisarz, kulturoznawca, autor książki „Dziwniejsza historia”)

57. Krzysztof Tomasik (publicysta i biografista, działacz LGBT+)

58. Maciej Nowak (krytyk teatralny i kulinarny, animator kultury)

59. Piotr and Paweł (youtuberzy)

60. Jej Perfekcyjność (dziennikarka, wykładowczyni, działaczka)

61. Martin Bath (organizator cyklu imprez Revolution)

62. Misza Czerniak (założyciel pierwszego w Polsce chóru LGBT „Voces Gaudiae”)

63. This Is Klenska (blogerki)

64. Karolina Hamer (pływaczka, paraolimpijka, która zdecydowała się na coming out)

65. Martyna Kaczmarek (Brand menager firmy Ben and Jerry, to dzięki jej działaniom na pl. Zbawiciela wróciła na jeden dzień tęcza)

66. Aleksander Gapiński (motorniczy z Poznania)

67. Marta Abramowicz (reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka )

68. Nick Sinckler (piosenkarz)

69. Kuba Piwowar (pracownik firmy Google, sojusznik osób LGBT+)

70. Dżaga (artystka, drag queen)

71. Tomasz Raczek (dziennikarz, krytyk filmowy)

72. Marek Błaszczyk (prezes Stowarzyszenia "My Rodzice")

73. Michał Kwiatkowski (wokalista)

74. KaDo (youtuberzy)

75. Brudna Heroina (influenserka)

76. Prof. Monika Płatek (prawniczka i nauczycielka akademicka, doktor habilitowana nauk prawnych, sojuszniczka osób LGBT+)

77. Łukasz Sabat (Mr. Gay Poland 2018, propagator PrEP)

78. Greg i Sylwester (youtuberzy)

79. Przemysław Staroń (Nauczyciel 2018 roku)

80. Marcin Zamorowski (prezes Stowarzyszenia Bears of Poland, współorganizator wyborów Mr. Bears of Poland)

81. Joanna Senyszyn (polityczka, ekonomistka, sojuszniczka osób LGBT+)

82. Julia Kamińska (aktorka, sojuszniczka osób LGBT+)

83. Michał Grzegorzek (współtwórca Pomada Queer Festival)

84. Hello2Brysie (blogerzy)

85. Ninusy (blogerki)

86. Marek i Jędrzej Idziak-Sępkowscy (aktywiści)

87. Wiktor Korszla (piosenkarz)

88. Fate and Wild (blogerki)

89. Gabriel Serweryn i Rafał Grabias (bohaterowie serialu „Królowe życia”)

90. Artur Stawecki ( inicjator Prowincji Równości i Marszu Równości w Kielcach)

91. Maciej Gąsiu Gośniowski (artysta queerowy, aktor))

92. Kacper Sobieralski (Mr Gay Poland 2017)

93. Marcin Nikrant (pierwszy sołtys otwarcie mówiący o tym, że jest gejem)

94. Mariola Dyńdo i Marta Gajerska (organizatorki imprez skierowanych do lesbijek „Imprezy Kobiece”)

95. Ksiądz Tomasz Puchalski (prezbiter Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, uczestnik Marszów Równości)

96. Tomasz Szypuła (działacz na rzecz osób LGBT i polityk )

97. Stysio (youtuber)

98. Wiktor Dynarski (były prezes Fundacji Teans-Fuzja, działacz LGBT+)

99. Szymon Chojnowski (wyoutowany wiceprezydent Świdnicy)

100. Łukasz Wierdak (prezes Volup Warszawski Klub Piłki Siatkowej)