02
Wt, Mar

Zofia Klepacka nie będzie jednak wyróżniona przez AK za swoją homofobię

x-news

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W internecie zawrzało, kiedy poijawiła się informacja o tym, że Zofia Klepacka ma zostać honorowym członkiem Światowego Związku AK. Jednak jak sie okazuje... wyróżnienia nie będzie.

 

Portal NaTemat.pl rozmwiał w sprawie uhonorowania Klepackiej honorowym członkostwem z Tadeuszem Filipkowskim, rzecznikiem Zarządu Głównego Światowego Związku Armii Krajowej. 

Odwołuję się do naszego statutu, statutu Światowego Związku Żołnierzy AK. Tytuł honorowego członka może przyznać jedynie pełen zjazd delegatów, który u nas odbędzie się za dwa lata. Natomiast statut nic nie mówi o tym, że poszczególne okręgi, komórki terenowe naszego związku, mogą nadawać ten tytuł. 

Dlatego my w Zarządzie Głównym na ten temat nic nie wiemy. To jest inicjatywa Okręgu Warszawa Wschód, niezupełnie zgodna ze statutem. Ustosunkujemy się do sprawy podczas prezydium, które odbędzie się w tym tygodniu, bo sprawa jest dla nas po prostu bezprecedensowa. 

Takiego przypadku do tej pory nie mieliśmy. Stoimy na stanowisku, że jest to najwyższe nasze wyróżnienie, o którego nadaniu decyduje nie prezydium, to nie jest decyzja zarządu głównego. Taki tytuł nadaje walny zjazd delegatów. 

 

Światowy Związek AK ma wydać oświadczenie, w którym przedstawi swoje stanowisko. Ma ono brzmieć tak: "Informujemy również zainteresowaną, że bezprawne decyzje podjęte przez osoby do tego nieuprawnione nie wywołały skutków prawnych, bowiem nie została Pani członkiem honorowym naszego związku. Za podjęte nieodpowiedzialne działania przez zarząd okręgu możemy jedynie Panią przeprosić". 

Klepacka w ostatnich miesiacach zasłynęła z homofobicznych wypowiedzi. Część Polaków domagała się jej usunięcia z kadry olimpijskiej. Ostatnio uwagę windurferce zwróciła Kinga Rusin, która również została zaatakowana przez sportsmenkę. Za Rusin ujęło się wiele znanych osób. 

 

(Maciej Januchowski)