01
Pn, Mar

Marsz Równości w Gorzowie Wielkopolskim zakazany przez miasto

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Marsz Równości w Gorzowie Wielkopolskim i wszystkie pozostałe kontrmanifestacje zakazane przez prezydenta miasta Jacka Wójcickiego. Informację o podjęciu przez włodarza Gorzowa Wielkopolskiego podała Gazeta Lubuska. 

W najbliższą sobotę w Gorzowie Wielkopolskim miało sie odbyć łącznie 25 pikiet i manifestacji. Wśród nich również Marsz Równości. Jak ustalili dziennikarze Gazety Lubuskiej prezydent Wójcicki wyraził zgodę tylko na jedno zgromadzenie. To wpłynęło do urzędu przed wnioskiem organizatorów marszu.

Gorzowski Marsz Równości ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. W sprawę zaangażował się m.in. poseł Jarosław Porwich, który w liście do prezydenta miasta napisał, żeby ten zgodził się na marsz, ale jednocześnie wyznaczył urzędnika, który go rozwiąże, jeżeli dojdzie do obrazy uczuć religijnych. 

- Powodem były względy bezpieczeństwa, Prezydent Jacek Wójcicki nie mógł podjąć takiej decyzji w stosunku do jednego zgromadzenia o nazwie: informacja o współczesnych zagrożeniach. To zgromadzenie zostało zgłoszone jako pierwsze. W związku z tym pozostałe zgromadzenia muszą dostosować swoje plany organizacyjne do niego. W tym przypadku względy bezpieczeństwa nie są również aż tak rygorystyczne, bo ma ono charakter mobilny - powiedziała Gazecie Lubuskiej rzecznik urzędu miasta Wiesław Ciepiela.

Organizatorzy będą się odwoływać od decyzji władz miasta. Będą musieli przejść drogę sądową, podobną to tych, które zwiazane były z marszami m.in. w Gnieźnie, Lublinie czy Rzeszowie. Liczą na to, że sąd stanie po ich stronie. Pierwszy Marsz Równości w Gorzowie Wielkopolskim ma odbywać się pod hasłem "Warto być równym nad Wartą". 

(Maciej Januchowski/ Gazeta Lubuska)