02
Cz, Lut

Olga Tokarczuk i Peter Handke z literackimi Nagrodami Nobla za lata 2018 i 2019

fot. x-news

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Olga Tokarczuk i Peter Handke zostali laureatami Nagrody Nobla z dziedziny literatury. Tokarczuk otrzymała nagrodę za rok 2018. Handke dostał Nobla za rok 2019.- Nagroda Nobla z literatury za rok 2018 przyznana zostaje polskiej autorce - Oldze Tokarczuk za jej narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną namiętnością pokazuje przekraczanie granic jako formę życia.
- Nagroda za rok 2019 trafia do austriackiego autora Petera Handke za inspirującą pracę, która dzięki językowym innowacjom pomaga lepiej odkryć i opisać ludzkie doświadczenia - odczytał Mats Malm, sekretarz Szwedzkiej Akademii.

W zeszłym roku nie przyznano literackiego Nobla z powodu skandalu obyczajowego w Akademii Szwedzkiej. Laureaci dostaną po 9 milionów koron szwedzkich, czyli 918 tysięcy dolarów, oraz złote medale i dyplomy. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.

W maju 2018 r. Olga Tokarczuk została wyróżniona Nagrodą Bookera dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Jury wybrało "Biegunów" ("Flights") w tłumaczeniu Jennifer Croft, z którą autorka podzieli się nagrodą pieniężną w wysokości 50 tysięcy funtów.

– Cieszę się, że ta akurat książka tego Bookera dostaje, bo ona trochę wyciąga nas z klatki, w której na własne życzenie się znaleźliśmy i nami potrząsa, mam nadzieję – powiedziała Tokarczuk, która odebrała nagrodę na uroczystej gali w Londynie.

Tytuł książki - "Bieguni"- nawiązuje do nazwy rosyjskiej sekty staroobrzędowców z XVIII wieku, której członkowie uważali, że cerkiew prawosławna po reformach dostała się, jak wszystko, we władzę szatana. Bieguni sądzili, że świat jest podporządkowany diabłu i jedynym sposobem, by mu nie ulegać, jest ciągła ucieczka.

"Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczania świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym" – pisze na okładce polskiego wydania "Biegunów" Tokarczuk.