Były więzień Auschwitz: "Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana"

fot. screen TVN24

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana - te słowa padły podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Wypowiedział je były więzień Marian Turski. 

 

Podczas swojej przemowy mówił dalej, że - Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, "jakieś Auschwitz" nagle spadnie z nieba.

Internauci w komentarzach do przemówienia wskazują, że jest to m.in. nawiązanie do uchwalanych przez samorządy lokalne uchwał anty-LGBT. 

Słuchałam pana Turskiego ze łzami w oczach. Mam nadzieję że twórcy stref wolnych od LGBT pójdą po rozum do głowy. Wyrazy szacunku Szanowny Panie za tak odważne i potrzebne słowa. (TeoK)

 

Uczestniczący w uroczystościach politycy Prawa i Sprawiedliwości, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, w tych momentach, kiedy Turski odnosił się do politycznych uwarunkowań, siedzieli naburmuszeni i nawet nie kryli niezadowolenia. 

 

(Maciej Januchowski)