19
Pn, Kwi

Poseł Żalek o społeczności LGBT+ "to nie są ludzie, to ideologia".

fot. screen z TVN24

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek był jednym z gości "Faktów po Faktach" w TVN24. 

Prowadząca program Katarzyna Kolenda-Zalewska pytała swoich gości m.in. o słowa Joachima Brudzińskiego, szefa komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, które brzmiały "Polska jest piękna bez LGBT". Wiele osób oburzyło to zdanie. Nic złego z nich nie widział poseł Żalek. Kiedy przyszła jego kolej po przytoczonym cytacie zapytał prowadzącą rozmowę "Co to jest LGBT"?. Katarzyna Kolenda-Zalewska powiedziała, że to są "homoseksualiści, geje, lesbijki...". Wtedy poseł Żalek przerwał, zaczął się obrzydliwie śmiać i powiedział, że "LGBT to nie są ludzie, to ideologia". 

Kolenda-Zalewska nie wytrzymała już dłużej niegrzecznego (delikatnie mówiąc) zachowania posła Zjednoczonej Prawicy i wyprosiła go z dalszego udziału w programie. - Są jakieś granice, także w tym programie, także ja bardzo panu podziękuję za tą rozmowę - stwierdziła dziennikarka. 

Słowa Jacka Żalka wywołały falę komentarzy. Internauci, dziennikarze, aktywiści LGBT czy psychologowie mówią jednym głosem, że jest to dehumanizacja osób ze społeczności LGBT+. Poniżej kilka wypowiedzi:

"Poseł Żalek z szyderczym uśmiechem stwierdził, że geje i lesbijki to nie są ludzie. Obóz prawicy ze szczucia na ludzi zrobił element kampanii. Chorzy z nienawiści odbieracie ludziom człowieczeństwo. Ile jeszcze osób skrzywdzicie zanim zrozumiecie, że wasza nienawiść zabija?!" - napisała Marcelina Zawisza z Lewicy.

"Skandaliczne wystąpienie posła Żalka w @faktypofaktach. »LGBT to nie są ludzie« - padło z jego ust (pomijając fakt, że nie mówił skrótu poprawnie). Brawo dla @KolendaK za przerwanie tej rozmowy, trzeba takie sytuacje ucinać. I brawo za wytrzymałość #LGBT" - napisała dziennikarka "Gazety Wyborczej" Żaneta Gotowalska.

"Niewiarygodne słowa! Żalek niedouczony! Nawet LGBT wypowiedzieć prawidłowo nie umie! #straszne! Brawo Katarzyna Kolenda-Zaleska." - napisała Dorota Zawadzka.

"W trakcie programu @faktypofaktach w @tvn24 poseł Jacek Żalek został zdjęty z anteny. Od początku obrażał prowadzącą red. @KolendaK. Brawo za decyzję. Tak trzeba reagować na chamstwo" - pisze dziennikarz Onetu Sebastian Białach.

"»LGBT to nie są ludzie« - poseł PiS Jacek Żalek, Polska, XXI wiek" - napisał Patryk Michalski z RMF FM.

Głos w dyskusji zabrała również poznańska Grupa Stonewall, organizacja walcząca o prawa osób LGBT+ oraz organizator poznańskiego Marszu Równości. 

"»Poglądy« posła Żalka są dobrze znane i można było przewidzieć, co powie. Może czas przestać zapraszać polityków i polityczki siejących nienawiść?"

Słów Żalka próbował bronić poseł Kamil Bartniczuk z Porozumienia, który stwierdził, że ""Jacek Żalek powiedział w TVN, że LGBT to nie ludzie, a ideologia, po czym tępa część Twittera twierdzi, że odmówił gejom, lesbijkom etc. człowieczeństwa... Co oni zrobili z logiką?" przy okazji obrażając użytkowników Twittera, którzy maja inne zdanie niż on. 

(Maciej Januchowski)