08
Śr, Gru

Francuzi solidarni z polską społecznością LGBT+

Na zdjęciu Mont-de-Marsan w południowej Francji./fot. Marek Szolc/ FB

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzień przed Międzynarodowym Dniem Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii we Francji organizowane były pikiety i wydarzenia solidarnościowe z polską społecznością LGBT+. 

- Wydarzeń, demonstracji i akcji będzie więcej. I wiecie, co jest super? Nigdy nie będziemy szli sami - napisał na swoim profilu na Facebooku Marek Szolc. Prawnik i radny Warszawy opublikował również zdjęcie. To możecie zobaczyć jako ilustrację do tego artykułu. 

Wśród polityków partii związanej z francuskim prezydentem słychać głosy o nietolerancyjnej Polsce. Na łamach „Liberation" ukazał się 7 maja apel deputowanych partii LREM z wezwaniem o większe „zaangażowanie w walkę z wszelkimi formami przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną lub tożsamość płciową”. Ma to związek z rezolucją unijną z 11 marca, która wzywa kraje członkowskie do uznania całej Unii Europejskiej jako "strefy wolności dla osób LGBTQI". Jednak jak wskazują komentatorzy ma to też związek z polskimi samorządami, których radni opętani ideologią nienawiści nie chcą akceptacji i szacunku dla osób spod tęczowej flagi. Głównie dali się zwieść organizacji o niejasnych intencjach i powiązaniach, jaką jest Ordo Iuris. Z takiej uchwały wycofał się Kraśnik, który był jedną z "twarzy" homofobicznych praktyk. okazało się, że gmina traci nie tylko wspomnianą twarz, ale i partnerskie miasta czy szansę na dotacje z zagranicznych funduszy. Zarządzający dotacjami nie zamierzają przeznaczać swoich pieniędzy na działania i inwestycje w miejscach, gdzie nie ma szacunku dla drugiego człowieka, gdzie osoby LGBT+ są wykluczane i wyrzucane poza nawias społeczny wyłącznie ze względu na swoją orientację seksualną. 

Apel deputowanych kończy się słowami „dlatego też, wspierając osoby LGBTQI+ prześladowane w Polsce, na kilka dni przed międzynarodowym dniem przeciwko LGBTQI-obiom, nasz postępowy i europejski ruch pragnie z największą mocą potwierdzić swoje głębokie przywiązanie do walki ze wszystkimi formami przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną lub tożsamość płciową w Paryżu, Francji, Europie i na całym świecie”.

(Maciej Januchowski)