01
So, Paź

ILGA-Europe: Sytuacja osób LGBTI w Polsce najgorsza w UE (EURACTIV.pl)

fot. materiały prasowe

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już drugi rok z rzędu Polska znajduje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem traktowania osób LGBTI, wynika z zestawienia Rainbow Europe 2021 organizacji ILGA-Europe. Najbardziej przyjaznym krajem w Europie dla społeczności LGBTI jest Malta - podaje EUROACTIV.pl.

Jak co roku w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii organizacja ILGA-Europe publikuje mapę i indeks Rainbow Europe, stanowiące wskaźnik sytuacji prawnej i politycznej osób LGBTI.

Polska najniżej w UE

Polska zdobyła w tegorocznym indeksie Rainbow Europe jedynie 13 proc. możliwych do zdobycia punktów, co daje jej najsłabszą pozycję w Unii Europejskiej. Nasz kraj już po raz drugi z rzędu zajął swoje najgorsze miejsce w historii rankingu.

Skąd tak niska ocena? ILGA-Europe zarzuciła Polsce brak przestrzeni dla osób LGBTI w społeczeństwie obywatelskim, objawiający się m.in. przez ataki policji na działaczy podczas wydarzeń publicznych zamiast zapewniania im ochrony.

Zwrócono też uwagę na ograniczenie wolności słowa, co zdaniem autorów jest nieuchronną konsekwencją przyjęcia przez część samorządów uchwał przeciwko LGBTI.

Liderzy bez zmian

Już szósty rok z rzędu liderem zestawienia została Malta (94 proc.), a drugie miejsce czwarty rok z rzędu zajęła Belgia (74 proc.). Trzecie miejsce – trzeci rok z rzędu – należy do Luksemburga (72 proc.).

Najsłabiej wypadły Armenia (8 proc.), Turcja (4 proc.) i Azerbejdżan (2 proc.). Ostatnia trójka jest dokładnie taka sama, jak w ubiegłym roku.

Największe spadki w porównaniu z 2020 r. zaliczyły Dania (-3,8 pkt. proc.), co ILGA-Europe tłumaczy m.in. uchybieniami w obszarze opieki zdrowotnej, oraz Gruzja (-3,73 pkt proc.), ze względu na brak jasnej procedury uznania płci i niebezpieczeństwa dla działaczy LGBTI. Duży skok, jeśli chodzi o odsetek punktów, zaliczyły z kolei Malta (m.in. nowe wytyczne dotyczące azylu), Macedonia Północna i Bośnia i Hercegowina (oba te kraje zaliczyły postęp w obszarze wolności zgromadzeń).

Jakie wnioski wysuwają autorzy?

Organizacja ILGA-Europe zwraca uwagę na powszechny brak postępu w kwestiach partnerstwa i rodzicielstwa, mimo jasnych zobowiązań dotyczących polityki w tych obszarach. Podkreśla też „zastój” na takich polach, jak respektowanie integralności cielesnej i prawne uznanie płci (oprócz Islandii). Są jednak też pozytywne informacje, w tym poprawa bezpieczeństwa uczestników wydarzeń organizowanych przez środowiska LGBTI w Macedonii Północnej i Bośni i Hercegowinie.

„Bardzo niepokoi niemal kompletny zastój w obszarach praw osób LGBTI i równości, zwłaszcza w tak kluczowym czasie dla społeczności LGBTI. W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy wzrost represji politycznych wobec osób LGBTI, coraz trudniejszą sytuację socjoekonomiczną oraz szerzenie się nienawiści na tle LGBTI, zarówno na ulicach, jak i w internecie”, wskazuje dyrektorka generalna ILGA-Europe Evelyne Paradis.

Jak oceniane były kraje?

Przy ocenie sytuacji osób LGBTI w poszczególnych państwach brane było pod uwagę sześć kategorii kryteriów, w tym równość i niedyskryminacja (m.in. prawa wynikające z konstytucji, równość w zatrudnieniu, dostęp do dóbr i usług, dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej, dostępność i prawo do terapii konwersyjnej, krwiodawstwo), rodzina (np. małżeństwa jednopłciowe, związki partnerskie, adopcja dzieci), mowa nienawiści i przestępstwa z nienawiści (regulacje prawne, prowadzona polityka).

Uwzględnione zostały też takie kryteria, jak prawne uznanie płci i integralność cielesna (dostępność środków prawnych, obecność procedur administracyjnych, prawo do zmiany imienia, uznanie osób niebinarnych, brak przymusu sterylizacji, depatologizacja), miejsce w społeczeństwie obywatelskim (prawo do zgromadzeń i ochrona zgromadzeń, swoboda działania organizacji, bezpieczeństwo obrońców praw człowieka, brak ograniczeń w finansowaniu zewnętrznym, wolność słowa) oraz kwestie azylowe (prawo i polityka).

Czym są indeks i mapa Rainbow Europe?

Corocznie publikowane przez organizację ILGA-Europe zestawienia Rainbow Europe Map i Rainbow Europe Index obejmują 49 europejskich krajów. Zestawienia publikowane są od 2009 r., zawsze 17 maja.

Sytuację osób LGBTI w poszczególnych państwach ocenia się procentowo, w skali od 0 proc. (co hipotetycznie oznacza ogromne naruszenia w obszarze praw LGBTI i dyskryminację) do 100 proc. (respektowanie praw człowieka, absolutna równość).

Więcej informacji TUTAJ.

(EURACTIV.pl)

źródło: EUROACTIV.pl