29
Śr, Cze

Uchwały "anty-LGBT" gminy Lipinki i powiatu tarnowskiego uchylone przez WSA

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Uchwały "anty-LGBT" gminy Lipinki i powiatu tarnowskiego uchylone zostały przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Wyroki w sprawie zapadły w poniedziałek (10.01.2022) i są efektem skargi Rzecznik Praw Obywatelskich. Tym samym uchwały przeciwstawiające się "ideologii LGBT" trafiają do kosza. Wcześniej, sądy administracyjne uwzględniły skargi RPO w sprawie uchwał, które podjęły rady gminy Istebna, Klwów, Serniki i Osiek. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że podjęte przez rady gminy czy rady powiatu uchwały są dyskryminujące w stosunku do osób nieheteronormatywnych. Ponadto zdaniem sądu radni nie mają kompetencji do uchwalania tego typu aktów. Jak podkreślił WSA "rada powiatu/gminy jest organem władzy publicznej, i w odróżnieniu do osób fizycznych, może robić tylko to, na co pozwala jej przepis prawa". W tym przypadku samorządy nie mają takich uprawnień. 

Sąd wskazał ponadto, że uchwały zostały napisane agresywnym, stygmatyzującym językiem jak np. "homopropaganda". Zwrócono także uwagę na to, że podczas podejmowania nie zostały dopuszczone w dyskusji organizacje rodziców osób LGBT+. 

Wyroki są nieprawomocne. 

Przypomnijmy, że skargę na uchwały, które ustanawiały "strefy wolne od LGBT" złożył ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Miało to miejsce pod koniec 2019 roku. Skargi wpłynęły wówczas do 5 wojewódzkich sądów administracyjnych. Zdaniem RPO uchwały były sprzeczne z prawem europejskim, naruszały prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności wypowiedzi oraz zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. W 2020 roku sąd odrzucił dwie pierwsze skargi. Były to te dotyczące właśnie gminy Lipinki i powiatu tarnowskiego. Wtedy RPO wniósł skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przychylił się do prośby o zwrot obu spraw do merytorycznego rozpatrzenia przez wojewódzki sąd administracyjny. 

W sumie 4 tego typu uchwały zostały unieważnione:

- wyrok WSA w Gliwicach z 14 lipca 2020 r., sygn. akt III SA/Gl 15/20 (uchwała gm. Istebna),
- wyrok WSA w Warszawie (Radom) z  15 lipca 2020 r., VIII SA/Wa 42/20 (uchwała gm. Klwów),
- wyrok WSA w Lublinie z 6 sierpnia 2020 r., sygn. akt III SA/Lu 7/20 (uchwała gm. Serniki),
- wyrok WSA w Kielcach z 11 września 2020 r., sygn. II SA/Ke 382/20 (uchwała gm. Osiek).

Sądy uznały, że samorządu bezprawnie podjęły uchwały, które dotyczyły administracji publicznej i zawierały elementy władcze, a ponadto ingerowały w prawa i wolności człowieka. 

(Maciej Januchowski)