Tolerancja po polsku. Dyskusja z udziałem Marty Mazuś, Moniki Płatek oraz Justyny Sobczyk

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Czy czeka nas wojna kulturowa, która z nastawienia do szeroko pojętej odmienności uczyni istotę sporu politycznego?
Czy czeka nas wojna kulturowa, która z nastawienia do szeroko pojętej odmienności uczyni istotę sporu politycznego? Czy w Polsce realna jest normalność, zakładająca akceptację drugiego człowieka, nawet gdy daleko nam do wyznawanych przez niego wartości? I wreszcie – w jaki sposób do takiej normalności można dążyć? Na te pytania postarają się odpowiedzieć Marta Mazuś, Monika Płatek oraz Justyna Sobczyk. Dyskusja, którą poprowadzi Edwin Bendyk odbędzie się 8 czerwca w warszawskim Empiku Junior. Debata będzie streamingowana oraz tłumaczona na język migowy.
 
Nieheteronormatywność, niepełnosprawność, wyznanie religijne, pochodzenie, kolor skóry, dieta, stosunek do zwierząt i środowiska, wygląd a nawet sposób bycia. W każdej sferze życia pojawiają się aprobata bądź niechęć wobec odmienności drugiego człowieka. Coraz silniejsze podziały w społeczeństwie, dotyczące chociażby sfery orientacji seksualnej, rzutują także na działania samorządów. Pojawiają się akty przemocy wynikające z ksenofobii i niechęci wobec odmienności. Czy zatem w tak podzielonym ideologicznie kraju możliwa jest normalność, która przewiduje tolerancję polegającą na akceptacji „innego”, nawet gdy nie akceptuje się bliskich mu wartości? Zaproszeni przez Empik goście: Marta Mazuś – reporterka, na stałe związana z tygodnikiem „Polityka“, Monika Płatek – prawniczka, nauczycielka akademicka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, działaczka społeczno-polityczna oraz Justyna Sobczyk – reżyserka, pedagożka, założycielka Teatru 21, jedynej w Polsce grupy teatralnej, której członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem, wspólnie z prowadzącym – Edwinem Bendykiem – zastanowią się, jak do takiej normalności można zmierzać.
 
Tolerancja po polsku
Dyskusja z udziałem Marty Mazuś, Moniki Płatek oraz Justyny Sobczyk
Prowadzenie Edwin Bendyk
8 czerwca, godz. 13:00
empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122
streaming na FB Empiku: www.facebook.com/empikcom/  
 
Marta Mazuś – reporterka, na stałe związana z tygodnikiem „Polityka“, współautorka książki „Wyspa Montresor” o powojennej emigracji arystokracji polskiej we Francji i autorka książki „Król kebabów i inne zdarzenia polsko-obce”. Opisywała rzeczywistość uchodźców żyjących w wielu europejskich krajach, w tym w Bośni, Francji i Wielkiej Brytanii. Z urodzenia warszawianka, z wykształcenia socjolog.
 
Monika Płatek – prawniczka, nauczycielka akademicka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, działaczka społeczno-polityczna. W pracy naukowej i publicznej zajmuje się m.in. prawem karnym wykonawczym, prawami człowieka, psychologią społeczną i mediacją. Jest współautorką książki „Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce” oraz kilku innych publikacji związanych z jej specjalizacjami. Otrzymała wiele nagród, w tym Złoty Telefon – odznakę honorową Niebieskiej Linii za przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.
 
Justyna Sobczyk – reżyserka, pedagożka, założycielka Teatru 21, jedynej w Polsce grupy teatralnej, której członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Laureatka „Kamyka”, nagrody Konstantego Puzyny przyznanej za łączenie twórczej oryginalności z zaangażowaniem w sprawy publiczne.
 
Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, pisarz i wykładowca akademicki, uważny obserwator i analityk przemian cywilizacyjnych i kulturowych. Jest szefem działu nauki w tygodniku „Polityka”, gdzie dba o profesjonalne opisywanie stanu badań nad światem. Własne obserwacje, analizy i wnioski prezentuje na blogu Antymatrix oraz w książkach (m.in. „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” oraz „Bunt Sieci”), a w Collegium Civitas, gdzie wykłada, kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością. Jest również zastępcą redaktora naczelnego magazynu naukowego „Kultura i rozwój”, prowadzi wykłady o kulturze cyfrowej na Uniwersytecie Warszawskim i seminarium o nowych mediach w Centrum Nauk Społecznych PAN. Koordynował prace grupy analitycznej, która przygotowała na Kongres Kultury 2016 „Mapę kultury w Polsce” i pakiet analiz na ten temat.