Kiedyś jedna z najczęstszych przyczyn śmierci młodych ludzi, teraz raczej choroba przewlekła i już nie wyrok. Cztery dekady postępu w leczeniu HIV sprawiły, że nie ma dziś realnych powodów do piętnowania zakażonych – a jednak dzieje się to nadal. Bezpodstawna stygmatyzacja jest jednym z powodów, dla których pacjenci przeżywają porównywalny z wojenną traumą stres – a ten może zaostrzyć chorobę – mówią badający dobrostan pacjentów z HIV/AIDS naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Kryzys psychiczny. Jak sobie z nim radzić?
Jesteś bliski/-a załamania? Czujesz coraz większy lęk i dezorientację? Nagle wszystkie znane ci sposoby rozwiązywania problemów i radzenia sobie ze stresem zawodzą? Prawdopodobnie przechodzisz kryzys, który naznaczy Cię na całe życie. Jednak może to być pozytywny ślad.
80% osób nie wie o zakażeniu HCV
Według ekspertów na całym świecie na WZW typu choruje 325 mln osób. Szacuje się, że w Polsce może być około 165 tys. osób żyjących z WZW typu C i 500 tys., które noszą w sobie wirusa wywołującego WZW B. Obecnie najpoważniejszym problemem jest to, że 80% osób nie wie o swoim zakażeniu. Dlatego w tym roku organizacje pacjentów w Polsce wraz z ekspertami apelują, byśmy odnaleźli zaginione miliony osób, które nieświadomie rozprzestrzeniają wirusy.
Kryminolog: zwykła życzliwość ratuje życie
W Polsce żyje olbrzymia liczba osób, która została osierocona wskutek samobójczej śmierci. Kryminolog i suicydolog prof. Brunon Hołyst opowiada o specyfice ich traumy i życzliwości, która może ratować życie.