21
Cz, Paź

Powstał pierwszy polski serial podcastowy o nieheteronormatywnej rodzinie

fot. materiały prasowe

Rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W czwartek w Resorcie Komedii odbędzie się premiera dwóch odcinków pierwszego polskiego serialu podcastowego " Familia" opowiadającego losy nieheteronormatywnej rodziny. Premiera internetowa została zaplanowana na 19 października w serwisie Spotify i YouTube. 

Pomysł na produkcję zrodził się w głowach grupy artystycznej TERAZ POLIŻ. Do współpracy zaprosili Jakuba Skrzywanka, reżysera teatralnego, który zrealizował m.in. głośne "Mein Kampf" w Teatrze Powszechnym, ale już we wcześniejszych swoich realizacjach zadawał pytania o przemoc, tolerancję, traumę i transformację. Autorką scenariusza jest pisarka i dramaturżka Weronika Murek. Muzykę stworzyli Natalia Szczepańska i Julek Ploski, nagrania zrealizowała Agnieszka Szczepańczyk, a wyprodukowała Agnieszka Różyńska. W obsadzie: Marta Jalowska, Kamila Worobiej, Dorota Glac, Ada Kornecka, Maciej Pesta, Twoja Stara, Michał Piróg. 

Serial opowiada o losach nieheteronormatywnej wielopokoleniowej rodziny z Warszawy. Składają się na nie babcia, matki i córki, a także ich otoczenie. To jest różnorodne. Jak przekonują twórcy produkcji "pokazuje różne postawy wobec świata". W serialu zostały pokazane podziały polityczne, a także mechanizmy władzy i siły pieniądza. W każdym z odcinków zostanie przedstawiona jedna z organizacji zajmująca się prawami człowieka i wspierająca społeczność LGBT+. 

To projekt, który powstał by sprzyjać zwiększeniu tolerancji, równości, świadomości praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem osób LGBTQ+ oraz widzialności tej grupy społecznej. Jest odpowiedzią na nasilającą się mowę nienawiści skierowaną w stronę osób nieheteronormatywnych. Kierowany jest do osób wkraczających w dorosłość i spotykających się z odrzuceniem ze względu na swoją orientację seksualną, które próbują zbudować rodzinę, a państwo polskie nie daje im do tego prawa.... - podkreślają twórcy serialu. 

 

Familia – postaci serialu

Babcia Leoncia - seniorka, nestorka słynnego warszawskiego rodu, który od lat prowadzi restaurację "Jak u Mamy", której sama jest założycielką, Matka Reginy i babcia Kasi, urodzona 15.08.1920 (cud?!)  (w tej roli Twoja Stara)


Matka Regina - córka Leonci, obecna szefowa restauracji "Jak u Mamy", głównodowodząca planem rozwoju, jasno patrząca w przyszłość, partnerka Majki i matka Kasi (w tej roli Dorota Glac)


Matka Majka - partnerka Reginy, matka Kasi, kwatermistrzyni restauracji "Jak u Mamy", nauczycielka etyki w szkole średniej, tytuł doktorski obroniła pracą porównującą kształt krzesła Thornet z udanym pożyciem małżeńskim. (w tej roli Adrianna Kornecka)


Córka Kasia - młoda aktywistka i rewolucjonistka, córka Reginy i Majki, wnuczka Leonci, z która kocha najbardziej z całej rodziny, skarbniczka i księgowa restauracji "Jak u Mamy" (w tej roli Marta Jalowska)


Magda gotuje - pracownica restauracji "Jak u Mamy", kucharka, wizjonerka, propagatorka kuchni wegańskiej, ziołowej i WDWC, youtuberka i influencerka kulinarna, zatrudniona na umowę o dzieło, w Warszawie przejazdem i od niedawna (w tej roli Kamila Worobiej)


Reporter Telewizji Publicznej - młody, ekscentryczny reporter telewizji publicznej, zaangażowany i pełen zapału, cechuje go świetna oraz wybiórcza znajomość historii i słaba umiejętność przyjmowania faktów (w tej roli Maciej Pesta)


Prezes Organizacji Orzeł i Gniazdo - przystojny, świetnie wykształcony, młody i świeżo upieczony prezes organizacji OiG, gromadzącej przyjaciół z całej Polski o niewielkich różnicach w różnicach zdania (w tej roli Michał Piróg)

(Maciej Januchowski)