16
N, Maj

Tęcza ponownie na Pl. Zbawiciela. Tym razem ognioodporna!

TVN24/x-news

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na warszawski Plac Zbawiciela wróciła tęcza. Tym razem jako instalacja z wody i światła - z okazji Tygodnia Równości i jako symbol wsparcia środowisk LGBTQ.To inicjatywa Stowarzyszenia Parada Równości i Miłość Nie Wyklucza oraz bezpośrednie nawiązanie do instalacji Julity Wójcik, która przez kilka lat stała na Placu Zbawiciela. "Tęczę" siedmiokrotnie podpalano. Ostatecznie w sierpniu 2015 roku została zdemontowana.

- Ja bardzo żałuje, że ta poprzednia w ogóle zniknęła. Kwestia kolorytu jest też dość istotna, ona po prostu ożywiała ten Plac zbawiciela i sprawiała, że on był wyjątkowy w jakimś sensie, fajnie, gdyby wróciła – deklarowali mieszkańcy stolicy, którzy byli obecni podczas uruchomienia nowej instalacji.

- Strasznie mi się podoba, kochałam poprzednią. Ta ma w sobie coś takiego magicznego, że się chce jej dotknąć i to wciąga, polaryzuje jeszcze bardziej, ale jest cudowna. Przyprowadziliśmy syna 8-letniego, żeby mu pokazać, że są ludzie, jest energia, wyczekiwanie symbolu wolności naszych czasów – powiedziała warszawianka, która obserwowała włączenie instalacji na placu Zbawiciela.

- Jestem po prostu za tym, żeby Polska była różnorodna, otwarta, niehomofobiczna, żebyśmy się dobrze traktowali – dodał warszawiak na Placu Zbawiciela.