16
N, Maj

MPK w Poznaniu zdejmuje z tramwajów tęczowe chorągiewki: "wywołały wiele kontrowersji i burzliwych emocji"

fot. M. Januchowski/ PrideNews.pl

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tęczowe chorągiewki pojawiły się na poznańskich tramwajach w piątek rano. Miały być na nich również w sobotę podczas Marszu Równości. Jednak jutro już ich nie zobaczymy.

Organizatorzy Poznań Pride Week zadbali o to, by o imprezie wiedział każdy, kto pojawi się w ten weekend w stolicy Wielkopolski. 180 tramwajów w Poznaniu w piątek zostało udekorowane tęczowymi chorągiewkami. Składy miały z nimi jeździć również w sobotę. Miały, jednak tak nie będzie. MPK w Poznaniu tłumaczy się, że tęczowe akcenty wywołały sporo kontrowersji nie tylko wśród pasażerów ale i motorniczych. W związku z tym chorągiewki w sobotę zostaną zdjęte. "Tęczowe chorągiewki które pojawiły się dzisiaj na poznańskich tramwajach wywołały wiele kontrowersji i burzliwych emocji. Przeważały wśród nich głosy negatywne. Te krytyczne opinie docierały do nas ze strony pasażerów, których zdanie najbardziej dla nas się liczy, bo komunikacja jest dla ludzi i jesteśmy szeroko otwarci na ich potrzeby i oceny.. Szanujemy również opinie naszych motorniczych, którzy wyrazili swoją dezaprobatę wobec takiego przedsięwzięcia biznesowego. Dlatego podjęliśmy decyzję o zdjęciu tęczowych chorągiewek.
Jutro na tramwajach ich już nie zobaczymy" - napisało na swoim profilu na facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Poznaniu sp. z.o.o.

Niektórzy komentujący, którzy są przeciwni społeczności LGBT uważali, że sam widok tęczowych chorągiewek jest dla nich gorszący, promuje homoseksualizm i czują się "nagabywani do zmiany orientacji". Nie brakowało jednak również głosów pozytywnych. W dyskusji w mediach społecznościowych opinie były podzielone, jednak jakiejś znaczącej różnicy w głosach nie było.

Pod opublikowany oświadczeniu MPK w Poznaniu pojawiło się za to wiele negatywnych komentarzy w kwestii decyzji o zdjęciu chorągiewek. " Żenujące popieranie homofobii.
Mam nadzieje, że proces sądowy i odszkodowanie włączy nieco myślenia.
", "Chyba najgorsza decyzja w historii MPK. Mam nadzieję że pieniądze zwrociliscie", "Daliście się zastraszyć ciemnocie" czy "TO CHYBA ŻART! Koszmarna decyzja. Czuje sie przez was zlekceważona i obrażona. I nie zamierzam korzystać z waszych usług."

W kwestii ostatniego komentarza nie sposób się nie zgodzić. MPK nie wzięło pod uwagę tego, że społeczność LGBT również jest klientem tego przewoźnika. A ten głos nie został wzięty pod uwagę. Przedsiębiorstwo, które oferuje publiczny transport powinno dbać przede wszystkim o komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Jeżeli w mediach społecznościowych spora liczna korzystających z usług MPK w Poznaniu napisze, że żąda natychmiast aby wszystkie tramwaje miały klimatyzację, to firma spełni ich oczekiwania w ciągu jednego dnia?

Bez wątpienia zdjęcie  tęczowych chorągiewek w dniu Marszu Równości, który jest kulminacją Poznań Pride Week jest ciosem dla organizatorów, ale równie mocnym wymierzonym w społeczność LGBT. Grupa Stonewall będzie domagała się swoich praw, bo za umieszczenie chorągiewek na tramwajach zapłaciła.

Maciej Januchowski