08
Śr, Gru

W Gnieźnie odbędzie się Pierwszy Marsz Równości!

fot. Maciej Januchowski

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gniezno – Pierwsza Stolica Równości” pod takim hasłem odbędzie się w Pierwszy Gnieźnieński Marsz Równości. Trwają przygotowania do tego kolorowego wydarzenia.

Z roku na rok rośnie liczba Marszów Równości w Polsce. W 2019 może to być nawet 17, a w tego typu wydarzeniach biorą udział tysiące osób. Wśród nich po raz pierwszy marsz przejdzie ulicami Gniezna. Hasłem przewodnim będzie „Gniezno – Pierwsza Stolica Równości”. Organizatorki i organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dyskryminację osób ze względu na orientację, wyznanie czy pochodzenie. - Lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i inne osoby nieheteronormatywne nie są same. Chcemy okazać im wsparcie, a mieszkańcom Gniezna udowodnić, że żyją obok nich różne osoby, które nierzadko są lubiane i szanowane, ale nie mogą być sobą na co dzień. Marsz Równości w Gnieźnie będzie okazją do osobistego spotkania, poznania się i pokonania stereotypów – mówią organizatorzy – Szacunek do drugiego człowieka, miłość i akceptacja, tymi wartościami się kierujemy – dodają.

Grupa inicjatywna Marszu Równości w Gnieźnie pracuje od grudnia ubiegłego roku. Liczy kilkanaście osób. Są to uczniowie i uczennice gnieźnieńskich szkół średnich, studenci, a także osoby, które od lat działają społecznie. Aktualnie rozpoczyna się kolejny etap wzmożonych przygotowań do przeprowadzenia wydarzenia w Pierwszej Stolicy. Trwa ustalanie trasy Marszu oraz specjalnych niespodzianek. Wiadomo, że Pierwszy Marsz Równości w Gnieźnie odbędzie się 13 kwietnia, a tego samego dnia przygotowane zostaną również dyskusje i wydarzenia artystyczne. Póki co nie chcemy jednak ujawniać wszystkich naszych planów, mamy jednak nadzieję, że każde nasze wydarzenie będzie bezpieczne – zapewniają organizatorzy – liczymy na dobrą współpracę z policją i urzędem miasta w tym zakresie.

Marsze Równości w Polsce odbywają się od lat. Pierwsza w Polsce Parada Równości odbyła się w Warszawie w 2001 roku. Rok 2019 będzie rokiem Pierwszego Marszu Równości w Gnieźnie, „Pierwszej Stolicy Równości”.

 

Maciej Januchowski

Rzecznik Prasowy Marszu Równości w Gnieźnie