21
Cz, Paź

Marsz Równości jednak odbędzie się w Kielcach. Sąd uchylił decyzję prezydenta Bogdana Wenty

Wiadomości
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ąd Okręgowy w Kielcach uchylił decyzję prezydenta Kielc Bogdana Wenty w sprawie organizacji Marszu Równości w tym mieście. Wcześniej decyzję o zakazie zgromadzania zaskarżyli jego organizatorzy. Jak poinformował rzecznik prasowy prezydenta miasta, ten szanuje decyzję sądu i nie zamierza się od niej odwoływać. Przypomnijmy, Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości m.in. w obawie przed agresją kontrmanifestantów.

– Niedopuszczalne jest uzależnienie możliwości realizacji zgromadzeń od reakcji przeciwników zgromadzenia. Wykładnia przeciwna, jaką zastosował pan prezydent prowadziłaby do sytuacji, że wystarczającym dla uniemożliwienia zgromadzenia byłoby nawoływanie do przemocy wobec uczestników. To na władzach państwowych ciąży obowiązek zapewnienia pokojowego charakteru zgromadzenia i zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom bez względu na stopień kontrowersyjności przedstawianych poglądów – powiedziała sędzia Renata Żak. 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy sądu, który stanął na wysokości zadania i stanął w obronie mniejszości, które są dyskryminowane. Marsze równości nie są organizowane po to, aby cokolwiek promować, ale po to, aby walczyć o to, żeby każdy był równy wobec prawa – powiedziała organizatorka marszu Równości, Katarzyna Zapała.