[REQ_ERR: 403] [KTrafficClient] Something is wrong. Enable debug mode to see the reason.
Notice: PHP Startup: Error reading from ! in /pridenews/plugins/system/tagz/tagz.php on line 366
Modele związków lesbijskich w popkulturze medialnej - Pridenews.pl - portal LGBT

Modele związków lesbijskich w popkulturze medialnej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Lesbijstwo, czy też miłość pomiędzy kobietami, stanowiło atrakcyjny temat, nawet w epoce, gdy nie można było pokazać go wprost.

Lesbijstwo, czy też miłość pomiędzy kobietami, stanowiło atrakcyjny temat, nawet w epoce, gdy nie można było pokazać go wprost.

Kino i telewizja produkowały obrazy miłości lesbijskiej, w równej mierze podtrzymując kulturowe stereotypy, co je podważając. Kultura medialna zawsze współtworzyła i przedstawiała modele związków kobiecych, a dopiero od niedawna lesbijki małą wpływ na to, jak reprezentowane są w popkulturze.

Wykład ma celu pokazanie tego, jak zmieniały się modele związków kobiecych na przestrzeni lat: od sugerowanych i zawartych w podtekście „niemoralnych” kobiecych pragnień w epoce cenzury, przez skomplikowane związki kobiece w filmach lat 80. i 90., aż do współczesnej odsłony miłości lesbijskiej na ekranie. Opowiemy o czasach, kiedy Hamlet był kobietą, a Greta Garbo lesbijską ikoną, poszukamy lesbijskich motywów u Hitchcocka, wspomnimy o tym, co zawdzięczamy nurtowi kina eksploatacji i jak psychoanaliza wpłynęła na postaci lesbijek na małych i dużych ekranach, a także o tym, czemu dobrze być lesbijką we współczesnej kanadyjskiej kinematografii, jak lesbijskie BDSM koresponduje z historią feminizmu i czy lesbijka może być superbohaterką.

Prowadząca:
Aldona Kobus – absolwentka kulturoznawstwa UMK. W 2018 roku wydała książkę „Fandom. Fanowskie modele odbioru” na temat afektywnego, zaangażowanego odbioru popkultury. Bada kulturę popularną, twórczość fanowską, queerowe teksty kultury i queerowe odczytania. Udziela się publicystycznie w magazynie kulturowo-literackim Szuflada.net, gdzie można przeczytać jej recenzje i felietony.